Що таке сток?

Cток одяг і взуття це непроданий фірмовий одяг з магазинів Європи. «Stock» – перекладається з англійської як товарний знак або ж залишки на складі, тобто це залишки одягу чи взуття.

Через сильну конкуренцію фірми дуже часто впроваджують нові колекції і часто змінюють астортимент, тому виробники стараються позбутися цих непроданих надлишків товару навіть за дуже низькими цінами, адже для них це і так вигідніше ніж цей товар займатиме цінну площу складів. Саме такий товар ми і поставляємо.

Сток одяг і взуття у всьому світі дуже популярні завдяки високій фірмовій якості і доступним цінам.

Секонд-хенд давно та надійно увійшов у життя українців, але далеко не всі з нас мають чітке уявлення про те, звідки беруться вживані речі і що вони собою являють. Багато хто вважає, що вживаний одяг, який продається на ринках і в крамницях, — це так звана “гуманітарка” – гуманітарна допомога, котру ділки нібито безкоштовно отримують із-за кордону та незаконно розпродують. Насправді це не так, а якщо так і буває, то дуже рідко. Переважна ж більшість секонд-хенду — це офіційний товар, отриманий величезними партіями зі спеціальних фабрик, розташованих у західних країнах. Ці фабрики займаються збором, сортуванням та дезінфекцією (звідси й характерний запах) вживаних речей. І товар звідти вирушає не лише в бідні країни, а повсюди, де є комерційний інтерес до нього. Магазини секонд-хенду функціонують майже в усьому світі, їх відвідують і досить заможні люди для того, щоб знайти собі щось ексклюзивне чи унікальне.

Майже одночасно з появою секонд-хенду почали продавати й нові речі за досить низькими цінами. Їх невживаність можна визначити за наявністю не лише етикетки, а й широкого розмірного ряду та багатьох екземплярів однієї моделі. Згодом такого одягу чи взуття стало більше. Цілі магазини почали спеціалізуватися на нових речах за зниженими цінами. Професійною мовою ці речі називають “стоком”.

Що ж таке сток?

Справжній сток продають фабрики, що займаються пошиттям одягу, зокрема й дуже престижних та дорогих марок. Це може бути, приміром, забракована партія, в якій вийшов нерівним шов чи якась деталь знаходиться не зовсім на своєму місці. Сток — це також і наслідок перевиробництва. Великі фірми завжди планують випуск продукції з певним запасом із розрахунку на можливий брак. Але навіть якщо й усе гаразд — магазини просто не можуть прийняти більшу кількість речей, і тоді певний відсоток іде на сток. Ним можуть бути також і речі, які використовувалися на показах, демонструвалися на манекенах, залишки надто маленьких чи великих розмірів тощо. У таких випадках вони найчастіше продаються поштучно. Загалом же сток, як і секонд-хенд, пакують чималими партіями і продають на вагу. Часто в нас називають стоком і ті речі, які пролежали довгий час у дорогих західних бутиках, але так і не знайшли свого покупця. Це схожа, але дещо інша категорія товару, яку називають “аутлет”.

Сток-Софія поставляє сток одяг і взуття безпосередньо з фабрик і складів Європи, завдяки чому у нас Ви знайдете найкраще співвідношення ціни, якості та асортименту який пропонуємо оптом для роздрібних магазинів в Україні.

Cтокові магазини пропонують якісний імпортний товар. Традиційно всі ці магазини діляться на моно- та мультибрендові. Перші торгують залишками тільки певної фірми, другі збирають фірмові товари різних виробників.

Як не дати себе обманути

Деякі продавці видають сток за повноцінний актуальний фірмовий одяг чи взуття, збільшуючи реальну ціну порівняно із закупівельною іноді вдесятеро. І ще одне: якщо ви модник чи модниця, уважно стежте за новинками вашої улюбленої марки, зокрема, через Інтернет, журнали, каталоги. Якщо вам показують нібито найновіший товар, а ви бачили його на сайті марки минулого сезону — це стовідсотковий сток. Пам’ятайте, сток не може коштувати так само дешево, як секонд-хенд, але й не може бути таким дорогим, як одяг нової колекції. По-друге, нечесні продавці “підмішують” до стоку речі, які на перший погляд абсолютно такі ж самі, але насправді виготовлені на спецзамовлення в Китаї чи Туреччині (замовники надсилають на фабрику якусь справжню фірмову річ і просять виготовити партію такої самої, але з гіршою якістю матеріалу, пошиття та фурнітури; в цьому випадку собівартість копії знижується в десятки разів). Буває, що до стоку підкидають і якісний секонд-хенд категорії екстра чи навіть першої…

Сток це якісний фірмовий одяг

Про марки одягу, який продається в стокових магазинах, пишуть лише журнали мод. Сюди йдуть винятково за брендом, переконані продавці цих закладів. Більшість шукає вироби, що є в продажу тільки в одиничному екземплярі, і в цьому своя перевага. Бо коли щось сподобалося та підійшло покупцю, то “двійника” в радіусі багатьох кілометрів і близько не зустрінеш…
А коли людина купує нібито брендову річ на базарі (а в ній ходить півміста), то вона повинна розуміти, що це дешева підробка. Нехай навіть дизайн чи шви подібні до оригіналу, завжди знайдеться чинник, “завдяки” якому ви цю річ проносите максимум сезон-два (якість матеріалу, клею, ниток тощо).
“Товар зі стокових магазинів відрізняється найперше високою якістю і тим, що кожна річ має власне ім’я — світовий бренд. Це не той одяг, яким наповнені наші базари, він виготовлений для вибагливого споживача на підприємствах, що працюють на відповідних серйозних замовників. У нас одягається багато людей. Одні шукають доступний якісний одяг, інші — щось особливе”.
До стокових магазинів зі складів одяг надходить запакований, із етикетками, на ньому стоїть закупівельна ціна й та, яку ставить магазин стоку. Вони, до речі, суттєво відрізняються. Скажімо, деякі речі дешевші утричі, деякі — вп’ятеро, а буває, що й у десятки разів.
Культура носити бренд у нас тільки формується, бо багато хто помилково вважає, що сток є рідним братом секонд-хенду. Щоб споживач купував фірмові речі дешевше у стокових магазинах, він має до цього дозріти. А тим часом власники магазинів проводять рекламні кампанії, тримають на слуху ужгородців назви своїх бутиків, які популяризуються найрізноманітнішим чином.
Асортимент обирають під покупця. Постачальники одягу для стокових магазинів пропонують різні чоловічі, жіночі, дитячі речі поточного або минулого сезонів. Тут збираються яскраві колекції ексклюзивних фасонів, які підприємці обирають залежно від специфіки своєї роботи. Дехто продає одяг у бутиках у центрі міста, не вказуючи, що це сток, інші ж чесніше — у дешевших магазинах. Ціни встановлюються залежно від закупки в оптовика.

Основа успішної діяльності будь-якого стоку — джерело товару, яке поєднує дешевизну, “брендовість” та широкий асортимент. Найбільш типовий варіант — оптові склади у США, Європі, портових містах та навіть у нашій столиці. Наприклад, деякі байери пропонують брендові речі по 18 € за 1 кг, на іншому складі можна придбати європейський чи американський одяг за ціною від 6—10 € за одиницю.
У спеціальній пропозиції найдешевший стоковий одяг коштує лише 5 € за 1 кг. А це всього-на-всього трохи дорожче, аніж секонд-хенд. Відомі марки продаються партіями від кількох десятків до кількох сотень одиниць.
Серед потенційних партнерів можуть бути й наші співгромадяни, які виїхали за кордон і відкрили там бізнес із прицілом на колишню Батьківщину. Дехто з них пропонує послуги європейських байерів і максимально низькі ціни.
Чим більша партія — тим нижчі ціни. Також ціна стоку залежить і від року випуску колекції. Нині, звичайно, найдорожчий стоковий одяг — сезону 2007-го. Дуже цінується наявність етикеток з оригінальними цінами європейських чи “штатівських” магазинів. Скажімо, на деяких етикетках фірмового одягу зазначені ціни від 800 до 2000 € ($) (при відповідно наших кінцевих 800—2000 грн.). (Схему світового розповсюдження стоку див. на табл.).

Мережевий неліквід

У США чи Європі стоковий магазин — це великий супермаркет, де зі значними знижками — до 80—90% — розпродують складські залишки різного краму: одягу, взуття тощо. Тут і речі з минулих колекцій різного розміру та фасону, партії товару з фабрики, які не надійшли в торгову мережу чи мають невеликі ушкодження. Вештатися такими магазинами можна годинами і за 100—200 $ набрати повний візок покупок.
Якщо чесно, то для організації прибуткового або хоча б мінімально рентабельного стокового бізнесу потрібні великі приміщення, де одночасно можна зібрати багато товару та покупців. Бажано, щоб орендна плата за них також була невисокою. Тому в Європі стоки зазвичай розташовують на околицях міста, поряд зі зручною транспортною розв’язкою. У нашому обласному центрі з цим найбільші проблеми: власники змушені відкривати магазини ближче до центру міста і, відповідно, зменшувати площу, товарний асортимент та збільшувати націнки.

Стоковий магазин — це своєрідний “фільтраційний табір” фешн-індустрії. В його амбари “стікають” усі надлишки та залишки із крамниць вищого ґатунку, які, незважаючи на відому фірму, так і не знайшли собі господаря. Насправді, нічого ані поганого, ані принизливого у стоках немає. Навпаки, бо нові та якісні речі можна придбати задешево.
Причина, через яку стоковий одяг від відомих виробників підлягає реалізації за ціною, нижчою за виробничу, проста. У зв’язку із серйозною конкуренцією виробників і магазинів відбувається часта зміна колекцій, тому магазини, котрі продають речі за надзвичайними цінами, заради підтримки належного іміджу й авторитету не можуть собі дозволити залишати застарілий товар на наступний сезон. Через ті ж причини ці магазини не реалізовують одяг неповного модельного ряду або ж різного спектру розмірів. І тому будь-який наш підприємець добре розуміє, що у світовій індустрії є фірми з практично безпрограшними колекціями товару. Про них говорять як ім’я, так і бренд.

За матеріалами газети Ужгород (автор: О. Мегела).